10/11/2022

Status małego podatnika zapewnia szereg przywilejów dla podmiotów gospodarczych. Wśród nich należy wskazać możliwość kwartalnego rozliczania podatku, prawo do jednorazowej amortyzacji, możliwość skorzystania z określonych ulg, a przede wszystkim prawo do zastosowania 9% CIT. Z naszego artykułu dowiesz się, czy spółka z o.o. może być małym podatnikiem.

Spółka z o.o. małym podatnikiem

Tak, spółka z o.o. może być tzw. małym podatnikiem. Spółka z o.o. posiada ten status, jeżeli wartość jej przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty 2 mln euro. Przeliczając tę kwotę na złotówki należy przyjąć średni kurs euro ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.

grafika_akapity.png

Zastanawiasz się jak jest opodatkowana spółka z o.o.? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszych książkach, w których szczegółowo omówiliśmy prawo podatkowe spółki z o.o.

 

Przychody spółki z o.o. a CIT 9%

Status małego podatnika w 2022 r. posiadają więc spółki z o.o., których wartość przychodów ze sprzedaży w 2021 r. nie przekroczyła kwoty 9.188.000 zł brutto. Więcej o warunkach, jakie musi spełnić spółka z o.o., aby skorzystać ze stawki 9% CIT przeczytasz w opublikowanym na naszym portalu artykule 9% CIT – kiedy spółka z o.o. może skorzystać?

Michał Markiewicz

Michał Walczak


Wojciech Kaptur
Wojciech Kaptur
Doradca podatkowy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.