Pomoc prawna w założeniu spółki

Po etapie opracowywania pomysłu na przyszły business i pozyskaniu środków na jego realizację przychodzi czas na założenie spółki, w ramach której pomysł zostanie zrealizowany. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest to etap i jak duże może mieć znaczenie dla powodzenia ich przedsięwzięcia. Założenie spółki w sposób przemyślany jest szczególnie istotne gdy zakładamy ją ze wspólnikiem, nawet gdy jest nim członek naszej rodziny lub wieloletni przyjaciel.

Pomoc w założeniu działalności gospodarczej - wybór formy prawnej

Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe doradztwo prawne na etapie rozpoczynania działalności, w tym przy wyborze formy prawnej spółki, która odpowiadać będzie indywidualnym potrzebom Klienta. Przed założeniem spółki przedstawiamy zalety i wady każdej formy prawnej, tak aby umożliwić wybór spółki, która będzie maksymalnie dostosowane do działalności, którą zamierza prowadzić Klient. Jest to niezwykle istotne ponieważ niewłaściwy wybór formy prawnej może wiązać się z nadmiernymi obciążeniami podatkowymi lub niepotrzebnie narażać majątek prywatny wspólników spółki.

Pomoc prawna w przygotowaniu umowy spółki

Nasza Kancelaria oferuje wsparcie w przygotowaniu podstawowego dokumentu każdej spółki czyli umowy spółki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy jak ważny jest to dokument i jak wielkie może mieć znaczenie dla powodzenia biznesu, a z drugiej strony jak bardzo może skomplikować prowadzenie działalności gospodarczej. Dobrze przygotowana umowa spółki może pomóc w rozwiązaniu sporów jakie mogą pojawić się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Zawsze staramy się, aby zaproponowane przez nas zapisy umowy spółki były jak najbardziej dopasowane do potrzeb wspólników spółki i pozwalały im skoncentrować się na prowadzeniu działalności gospodarczej bez niepotrzebnych prawnych komplikacji.

Każdą umowę spółki warto dobrze przemyśleć. O tym jakich błędów nie popełniać w umowie spółki dowiesz się z naszego artykułu 8 najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu umowy spółki z o.o.

Pomoc prawna w założeniu spółki

Przygotowanie porozumienia wspólników

Sama umowa spółki często nie wystarcza by w pełni zabezpieczyć interesy wspólników. Nierzadko wspólnicy spółki nie chcą wpisywać wszystkich ich ustaleń biznesowych do umowy spółki, która jest składana do jawnego dla wszystkich krajowego rejestru sądowego.

W takich sytuacjach często proponujemy, oprócz umowy spółki, przygotowanie także dodatkowego porozumienia wspólników, w którym można szerzej uregulować zasady współpracy przyszłych wspólników. Niewątpliwą zaletą takiego porozumienie jest jego poufny charakter, a jednocześnie wiążąca moc, która pozwala na egzekwowanie zawartych w nim zapisów na drodze sądowej lub arbitrażowej w przypadku ewentualnego sporu.

Po zawarciu umowy spółki, a niekiedy także porozumienia wspólników przychodzi czas na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pomoc prawna w założeniu spółki: rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym

Nasza Kancelaria oferujemy kompleksowe wsparcie w procedurze zgłoszenia spółki do krajowego rejestru sądowego poprzez portal rejestrów sądowych. Pomagamy w przygotowaniu wszelkich załączników niezbędnych do założenia spółki, a następnie jako pełnomocnicy składamy wniosek do krajowego rejestru sądowego, a następnie monitorujemy jego rozpoznanie, aż do momentu wpisu.

Zapewniamy wsparcie w rejestracji spółki, zarówno dla osób, które zdecydują się na tradycyjne założenie spółki w formie notarialnej, jak i za pośrednictwem internetu poprzez system s24.

Rejestracja spółki prawa handlowego - obowiązki po rejestracji spółki

Założenie spółki nie kończy się na wpisaniu jej do KRS, a tym samym na tym etapie nie kończy się też nasze wsparcie. Nasza Kancelaria czuwa aby dopełnione zostały wszelkie obowiązki po rejestracji spółki. W ramach naszego wsparcia na etapie po rejestracji spółki świadczymy pomoc w zgłoszeniu spółki do centralnego rejestru beneficjentów rzeczywistych, a jeżeli jest to potrzebne także opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych oraz złożeniu wszelkich wymaganych dokumentów do urzędu skarbowego. Należy o tym pamiętać ponieważ w przypadku rejestracji spółki przez internet to spółka ma obowiązek złożyć do urzędu skarbowego deklarację PCC i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zakładanie spółki - podsumowanie

Jak widać założenie spółki, czy to w formie tradycyjnej, czy też poprzez podpisanie podpisem elektronicznym umowy spółki sporządzonej na elektronicznym formularzu nie jest tak łatwe jak na początku mogłoby się wydawać. Często zdarza się, że błędy popełnione na początku, na etapie zakładania spółki istotnie komplikują późniejsze prowadzenie działalności, a nierzadko wymagają ostatecznie zmiany pierwotnie obranej formy prawnej np. poprzez przekształcenie co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego tak ważne jest aby już na początku przygody z prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki skorzystać z pomocy doświadczonego radcy prawnego, który kompleksowo wyjaśni wszystkie kwestie związane z założeniem spółki, rzetelnie przedstawi koszty założenia spółki i pomoże w wyborze odpowiedniej formy prawnej, a następnie przeprowadzi przez cały proces rejestracji spółki.

Potrzebujesz pomocy? Zapraszamy do kontaktu z doświadczonymi doradcami z Kancelarii PragmatIQ, którzy od wielu lat świadczą pomoc prawną przy zakładaniu spółek.


Przeczytaj także:

Założenie spółki z o.o. – u notariusza czy przez Internet?

Jakie są najważniejsze zalety spółki z o.o.?

Zgłoszenie do KRS spółki zawiązanej u notariusza – jakie załączniki są potrzebne?

Umowa spółki z o.o. – w jakiej formie powinna zostać zawarta?

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.