05/05/2021

Przy zawieraniu umowy spółki z o.o. należy pamiętać by została ona zawarta we właściwej formie.

Umowa spółki z o.o. powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego bądź przez Internet z wykorzystaniem wzorca umowy dostępnego w systemie s24. Są to jedyne dopuszczalne przez prawo formy zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zawarcie umowy spółki z o.o. przez Internet

Umowa spółki z o.o. może zostać zawarta przez Internet za pośrednictwem systemu S24 (ekrs.ms.gov.pl/s24). Dla zawarcia umowy konieczne jest opatrzenie jej podpisem elektronicznym, tj. kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Jakie są konsekwencje niezachowania formy umowy spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. zawarta bez spełnienia określonych wymogów co do formy nie wywoła żadnych skutków. Niezachowanie formy aktu notarialnego bądź elektronicznego wzorca umowy dla umowy spółki z o.o. skutkuje tym, że sąd rejestrowy odmówi wpisu ze względu na nieważność umowy.

O tym co trzeba, a także o tym co warto dodatkowo zawrzeć w umowie spółki z o.o. możesz przeczytać w naszym artykule Umowa spółki – co musi zawierać i co dodatkowo warto w niej zawrzeć?

Marcin Tomczak

 


Tomasz Rutkowski
Tomasz Rutkowski

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.