Umowa spółki z o.o. – w jakiej formie powinna zostać zawarta?
Przy zawieraniu umowy spółki z o.o. należy pamiętać by została ona zawarta we właściwej formie.
Umowa spółki z o.o. powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego bądź przez Internet z wykorzystaniem wzorca umowy dostępnego w systemie s24. Są to jedyne dopuszczalne przez prawo formy zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zawarcie umowy spółki z o.o. przez Internet
Umowa spółki z o.o. może zostać zawarta przez Internet za pośrednictwem systemu S24 (ekrs.ms.gov.pl/s24). Dla zawarcia umowy konieczne jest opatrzenie jej podpisem elektronicznym, tj. kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Zdobądź największe kompendium wiedzy i wykorzystaj je w praktyce! Niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o. Sprawdź nasze książki!
Jakie są konsekwencje niezachowania formy umowy spółki z o.o.?
Umowa spółki z o.o. zawarta bez spełnienia określonych wymogów co do formy nie wywoła żadnych skutków. Niezachowanie formy aktu notarialnego bądź elektronicznego wzorca umowy dla umowy spółki z o.o. skutkuje tym, że sąd rejestrowy odmówi wpisu ze względu na nieważność umowy.
O tym co trzeba, a także o tym co warto dodatkowo zawrzeć w umowie spółki z o.o. możesz przeczytać w naszym artykule Umowa spółki – co musi zawierać i co dodatkowo warto w niej zawrzeć?
Planujesz założenie spółki z o.o. i chcesz, by umowa spółki spełniała wszystkie wymagania? Skontaktuj się z nami, a doświadczeni doradcy Kancelarii PragmatIQ chętnie wspomogą Cię przy wszystkich formalnościach. Jeżeli jesteś zainteresowany także innymi aspektami związanymi ze spółką z o.o., zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, w czym jeszcze możemy Ci pomóc.
Marcin Tomczak
Tomasz jest wspólnikiem w Kancelarii PragmatIQ, w której kieruje zespołem sporów korporacyjnych.
Z Kancelarią PragmatIQ związany jest od 2009 r., a więc od początku jej funkcjonowania. Tomasz zajmuje się doradztwem przy rozwiązywaniu sporów korporacyjnych. Ma doświadczenie zarówno w przygotowywaniu rozwiązań prawnych mających zapobiegać sporom, jak i w rozwiązywaniu powstałych już konfliktów m.in. doradzając jak skutecznie opuścić spółkę lub spłacić wspólnika.