04/05/2022

Jednym z obowiązkowych elementów umowy spółki z o.o. jest wskazanie przedmiotu działalności spółki. Z naszego artykułu dowiesz się czy spółka może prowadzić działalność inną niż wskazaną w umowie spółki czy też zawsze wymaga to zmiany umowy spółki.

Wskazanie przedmiotu działalności w umowie spółki

Co do zasady podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w danym obszarze powinno zostać poprzedzone ujawnieniem w umowie spółki odpowiednich kodów działalności (tzw. kodów PKD). Brak ujawnienia odpowiedniego przedmiotu działalności może powodować wątpliwości odnośnie skutków podatkowych niektórych czynności. Przykładem tego rodzaju czynności jest udzielanie przez spółkę pożyczek. Powstają wątpliwości, czy w razie braku stosownego PKD w umowie spółki udzielane przez nią pożyczki mogą być zwolnione z VAT. Co do zasady, przyjmuje się, że pomimo braku odpowiedniego opisu działalności w umowie spółki, nawet jednorazowe udzielenie pożyczki przez podatnika VAT można zakwalifikować jako czynność podjętą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zaś brak wpisanego w PKD „udzielania pożyczek" nie ma przy tym znaczenia. Aby uniknąć jednak wątpliwości w tym zakresie, warto w umowie spółki zamieścić PKD związane z udzielaniem przez spółkę pożyczek (kod 64.19.Z – pozostałe pośrednictwo pieniężne).

Wskazanie w umowie spółki konkretnego przedmiotu działalności może mieć także istotne znaczenie przy procedurze uzyskania zamówienia publicznego, dotacji, koncesji lub licencji. Ich udzielenie może być bowiem uzależnione nie tylko od prowadzenia konkretnego typu działalności, lecz także od ujawnienia odpowiedniego kodu PKD  w rejestrze przedsiębiorców KRS. 

grafika_akapity.png

Wszystko co musisz wiedzieć o spółce z o.o.! Sprawdź największe kompendium wiedzy – niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o.!

 

Konsekwencje prowadzenia działalności nie wskazanej w umowie spółki

W związku z tym, że każdorazowe weryfikowanie przez kontrahentów przedmiotu działalności w umowie spółki z o.o. byłby bardzo czasochłonne i skomplikowane ustawodawca nie zdecydował się nie wprowadzenie zasady nieważności umów zawartych poza zakresem wskazanego w umowie spółki przedmiotu działalności. Oznacza to, że zawarte przez spółkę z o.o. umowy w sferze wykraczającej poza zakres PKD wskazany w umowie spółki są ważne i wiążące dla spółki.  

Nie oznacza to jednak, że wskazanie w umowie spółki przedmiotu działalności nie ma w praktyce żadnego znaczenia. Prowadzenie przez spółkę działalności, która nie jest wskazana w umowie spółki, może skutkować powstaniem odpowiedzialności zarządu na gruncie ustawy o statystyce, kodeksu wykroczeń a także odpowiedzialności na gruncie k.s.h. za działanie sprzeczne z umową spółki.

Zmiana przedmiotu działalności spółki z o.o.

Każda zmian przedmiotu działalności spółki z o.o. wymaga zmiany umowy spółki. O tym w jaki sposób jej skutecznie dokonać można dowiedzieć się z naszego artykułu Zmiana umowy spółki z o.o. – w jaki sposób jej dokonać?  W przypadku zmiany przedmiotu działalności spółki z o.o. należy pamiętać, że do podjęcia uchwały wymagana jest większość ¾ głosów, chyba że umowa spółki wprowadza surowsze warunki.

Potrzebujesz porad związanych z obsługą prawną spółki? Zapraszamy do kontaktu  z doświadczonymi doradcami z Kancelarii PragmatIQ, którzy wyjaśnią wszelkie kwestie z tym związane, a także kompleksowo przeprowadzą cały proces. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą.

Kacper Ziniak


Kacper Ziniak
Kacper Ziniak
Radca prawny

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.