08 31 2021

Procedura przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością kończy się w dniu przekształcenia. Warto zadbać o to by dzień przekształcenia nie był przypadkowy.

Czym jest dzień przekształcenia?

Dzień przekształcenia to dzień, w którym dochodzi do wpisu przekształconej spółki z o.o. do rejestru przedsiębiorców KRS - a więc do powstania tej spółki. Wskazany dzień jest zatem najistotniejszym momentem w całej procedurze przekształcenia.

Znaczenie dnia przekształcenia

Wybranie w sposób właściwy dnia przekształcenia jest bardzo ważne zarówno dla spółki przekształconej, jak i dla jej wspólników. W momencie wpisu przekształconej spółki do rejestru przedsiębiorców KRS pojawia się konieczność przeprowadzenia skomplikowanych operacji o charakterze księgowym – spółka przekształcana powinna zamknąć księgi rachunkowe na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, z kolei spółka przekształcona powinna otworzyć je w dniu przekształcenia. Określenie dnia przekształcenia będzie miało również zasadnicze znaczenie z punktu widzenia realizacji obowiązków o charakterze publicznoprawnym, np. dotacji.

Wybór dnia przekształcenia

W związku ze złożonością procesu przekształcenia oraz jego następstwami pojawia się pytanie o możliwość wyboru dnia przekształcenia. Ustawodawca niestety nie dopuszcza możliwości wyboru dnia wpisu przekształconej spółki do rejestru. Natomiast warto, składając do KRS dokumenty niezbędne do przekształcenia, złożyć dodatkowo wniosek o tzw. wpis celowany, czyli zawnioskować o wpisanie spółki przekształconej do rejestru w konkretnym, określonym we wniosku dniu. Takie prośby są zazwyczaj akceptowane przez sądy rejestrowe.

 

Igor Dudkiewicz

 


Tomasz Rutkowski
Tomasz Rutkowski

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.