05/05/2021

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podobnie jak inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą, musi posiadać swój numery NIP, REGON oraz KRS. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie co się dzieje z tymi numerami w przypadku przekształcenia spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przekształcenie spółki

Przekształcenie dowolnej spółki w spółkę z o.o. opiera się na zasadzie kontynuacji. Oznacza to, że spółka przekształcana i spółka przekształcona to zasadniczo ten sam podmiot działający w innej formie prawnej. Przekształconej spółce z o.o. będą zatem przysługiwać te same numery NIP i REGON, które przysługiwały spółce przekształcanej.

Przekształcenie przedsiębiorcy

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przekształcenia w spółkę z o.o. przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Spółce z o.o. powstałej w wyniku takiego przekształcenia zostaną nadane nowe numery NIP i REGON.

Numer KRS

W przypadku przekształcenia w spółkę z o.o., spółce przekształconej zostaje nadany w momencie rejestracji nowy numer KRS. Numer KRS spółki przekształconej będzie zatem inny od numeru KRS spółki, która uległa przekształceniu.

 

Igor Dudkiewicz

 


Tomasz Rutkowski
Tomasz Rutkowski

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.