05/05/2021

Spółka z o.o. może zostać założona przez Internet albo tradycyjnie u notariusza, co wpływa również na wysokość kosztów związanych z założeniem spółki.

Na koszty założenia spółki z o.o. składają się:

  • koszty związane z zawarciem umowy spółki,
  • opłata sądowa od wniosku o rejestrację spółki,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jaki jest koszt podczas zakładania spółki przez internet?

Zakładając spółkę przez Internet, wspólnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych ze sporządzeniem umowy spółki. Wspólnicy przy rejestracji muszą natomiast uiścić opłatę sądową i za ogłoszenie w MSiG w łącznej wysokości 350,19 zł (19 groszy to aktualna wysokość opłaty manipulacyjnej).

Następnie w terminie 14 dni od podpisania umowy spółki, spółka powinna opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość zależna jest od kapitału zakładowego spółki i wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o wysokość opłaty sądowej i za ogłoszenie w MSiG.

grafika_akapity.png

Chcesz wiedzieć jak założyć spółkę z o.o., a także jak dokonywać w niej zmian? Sprawdź nasze książki, w których znajdziesz niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o.!

Koszty związane z zakładaniem spółek z o.o. w formie tradycyjnej

Kosztem, który muszą ponieść wspólnicy zakładający spółkę u notariusza jest taksa notarialna za sporządzenie umowy spółki. Jej wysokość zależna jest od wysokości kapitału zakładowego spółki. Dla spółki o kapitale zakładowym w wysokości 5 tys. taksa notarialna wyniesie maksymalnie 160 złotych netto. Do tego należy również doliczyć podatek VAT oraz koszt wypisów aktu notarialnego, po 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę aktu. W praktyce koszty notarialne dla spółki o kapitale zakładowym 5 tys. zł wynoszą około 500 złotych.

Notariusz pobierze także podatek od czynności cywilnoprawnych, który tak samo jak przy rejestracji spółki przez Internet wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o wysokość opłaty sądowej i za ogłoszenie w MSIG.

Następnie, składając wniosek o rejestrację spółki, wspólnicy muszą uiścić opłatę sądową oraz opłatę za ogłoszenie w MSiG, które łącznie wynoszą 600 złotych.

Planujesz założenie spółki z o.o.? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z doświadczonymi doradcami Kancelarii PragmatIQ! 

Michał Walczak


Michał Walczak
Michał Walczak
Aplikant radcowski

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.