05/05/2021

Spółka z o.o. może zostać założona przez Internet albo tradycyjnie u notariusza, co wpływa również na wysokość kosztów związanych z założeniem spółki.

Na koszty założenia spółki z o.o. składają się:

  • koszty związane z zawarciem umowy spółki,
  • opłata sądowa od wniosku o rejestrację spółki,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych.

Założenie spółki przez Internet

Zakładając spółkę przez Internet, wspólnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych ze sporządzeniem umowy spółki. Wspólnicy przy rejestracji muszą natomiast uiścić opłatę sądową i za ogłoszenie w MSiG w łącznej wysokości 350,19 zł (19 groszy to aktualna wysokość opłaty manipulacyjnej).

Następnie w terminie 14 dni od podpisania umowy spółki, spółka powinna opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość zależna jest od kapitału zakładowego spółki i wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o wysokość opłaty sądowej i za ogłoszenie w MSiG.

grafika_akapity.png

Chcesz wiedzieć jak założyć spółkę z o.o., a także jak dokonywać w niej zmian? Sprawdź nasze książki, w których znajdziesz niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o.!

 


Założenie spółki z o.o. w formie tradycyjnej

Kosztem, który muszą ponieść wspólnicy zakładający spółkę u notariusza jest taksa notarialna za sporządzenie umowy spółki. Jej wysokość zależna jest od wysokości kapitału zakładowego spółki. Dla spółki o kapitale zakładowym w wysokości 5 tys. taksa notarialna wyniesie maksymalnie 160 złotych netto. Do tego należy również doliczyć podatek VAT oraz koszt wypisów aktu notarialnego, po 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę aktu. W praktyce koszty notarialne dla spółki o kapitale zakładowym 5 tys. zł wynoszą około 500 złotych.

Notariusz pobierze także podatek od czynności cywilnoprawnych, który tak samo jak przy rejestracji spółki przez Internet wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o wysokość opłaty sądowej i za ogłoszenie w MSIG.

Następnie, składając wniosek o rejestrację spółki, wspólnicy muszą uiścić opłatę sądową oraz opłatę za ogłoszenie w MSiG, które łącznie wynoszą 600 złotych.

Planujesz założenie spółki z o.o.? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się  z doświadczonymi doradcami Kancelarii PragmatIQ! 

Michał Walczak

 


Michał Walczak
Michał Walczak
Aplikant radcowski

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.