23/11/2022

Zasadniczo spółki z o.o. w trakcie roku opłacają zaliczki na CIT według stawki 19% lub 9%. Spółka korzystająca z IP BOX może płacić podatek w wysokości 5%. Z naszego artykułu dowiesz się, czy tę stawkę może zastosować już w trakcie roku, określając wysokość zaliczki na CIT.

Zaliczka na CIT – 19% i 9%

Obliczając wysokość zaliczki na CIT, spółka z o.o. powinna stosować stawkę podatkową 19%. Po spełnieniu określonych warunków możliwe jest jednak skorzystanie ze stawki preferencyjnej w wysokości 9%. Więcej o tym, kiedy spółka z o.o. może stosować obniżoną stawkę CIT przeczytasz w artykule Zaliczki na CIT według stawki 9% - kiedy? 

Zaliczka na CIT a IP BOX – jaka stawka?

Sp. z o.o. korzystająca z IP Box powinna na bieżąco prowadzić ewidencję przychodów i kosztów związanych z prawem własności intelektualnej, w oparciu o którą dokonywane jest roczne rozliczenie podatku dochodowego. Danych wynikających z ewidencji nie można jednak uwzględniać na potrzeby wyliczania okresowych zaliczek na CIT, ponieważ ustawodawca przewidział możliwość zastosowania preferencyjnej stawki IP Box wyłącznie na moment wypełniania zeznania rocznego CIT-8.

Oznacza to, że spółka korzystająca z IP BOX jest zobowiązana do obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, stosując podstawową dla niej stawkę CIT (9% lub 19%) i nie może płacić zaliczek na CIT według stawki 5%.

Dopiero na koniec roku podatkowego, przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego, taka spółka z o.o. będzie mogła wskazać, że do części dochodu chce skorzystać ze stawki podatku 5%. Nadpłacone zaliczki w trakcie roku można odzyskać występując z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku lub pozostawić do zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Stanowisko to znajduję również potwierdzenie w objaśnieniach podatkowych dotyczących ulgi IP Box. Zgodnie z nimi: Dochód z kwalifikowanych IP wykazuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym został on osiągnięty. Oznacza to, że IP Box, podobnie jak ulga B+R, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.”

 

grafika_akapity.png

Zdobądź największe kompendium wiedzy i wykorzystaj je w praktyce! Niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o. Sprawdź nasze książki!

Kiedy możliwe jest zastosowanie zaliczki na CIT według stawki 5%?

Należy zaznaczyć, że niektórzy podatnicy mają możliwość korzystania z preferencyjnej stawki w wysokości 5% już w trakcie roku podatkowego. Przepisy umożliwiające podatnikom opłacanie zaliczek według owej stawki zostały wprowadzone do ustawy o CIT w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 1.0.

Grono uprawnionych do skorzystania z tej preferencji jest wąskie i obejmuje ono jedynie podatników, którzy osiągają dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a prawa te wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19

Warto podkreślić, że poprzez przeciwdziałanie COVID-19 rozumie się wszelkie czynności, które wiążą się z:

– zwalczaniem zakażenia;

– zapobieganiem jego rozprzestrzenianiu się;

– profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych choroby.

Z racji tego, że stan epidemii został odwołany 16 maja 2022 r. – jest to ostatni rok podatkowy, w którym niektórzy podatnicy osiągający dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, mogą korzystać z ulgi IP Box już na etapie opłacania zaliczek na CIT. Dodatkowo, jeśli rok podatkowy podatnika rozpoczął się po miesiącu, w którym odwołano stan epidemii nie ma on możliwości stosowania zaliczek w wysokości 5%, nawet jeśli spełnione są pozostałe warunki.

Więcej na temat IP BOX przeczytasz na naszej stronie internetowej ulgidlainnowacji.pl.

Paweł Malewski


Kacper Ziniak
Kacper Ziniak
Radca prawny

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.