10/11/2022

Zasadniczo spółka z o.o., jako podatnik podatku dochodowego, powinna opłacać zaliczkę na podatek z własnego rachunku bankowego. W niektórych sytuacjach, zaliczkę może opłacić za nią wspólnik z własnego konta bankowego.

Zapłata zaliczki na CIT z konta sp. z o.o. 

Spółka z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zapłata podatku, w tym zaliczki na podatek dochodowy, powinna zostać dokonana przez samego podatnika z rachunku spółki, a nie jej wspólnika.

Zapłata zaliczki na CIT z prywatnego konta wspólnika – kiedy jest dopuszczalna?

Zapłata zaliczki na CIT spółki z o.o. może nastąpić z rachunku bankowego wspólnika tylko w sytuacji, gdy kwota zaliczki nie przekracza 1 tys. zł. Jeżeli zapłata dotyczyłaby wyższej kwoty, to istnieje ryzyko, że zaliczki nie zostaną odpowiednio zarachowane przez organ podatkowy i w konsekwencji spółka z o.o. będzie miała zaległość podatkową.

O odpowiedzialności wspólników, członków zarządu i pełnomocników za spółkę z o.o. przeczytasz w naszym artykule Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółki z o.o. – kto ją ponosi?

Paulina Mikołajczak


Wojciech Kaptur
Wojciech Kaptur
Doradca podatkowy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.