04/05/2022

Restrukturyzacja to procedura, której celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości spółki przez umożliwienie przeprowadzenia jej reorganizacji. Restrukturyzacja może zostać przeprowadzona zarówno wobec spółki, która jest już niewypłacalna, jak i wobec spółki, której niewypłacalność dopiero zagraża. Z naszego artykułu dowiesz się w jakich postępowaniach może zostać przeprowadzona restrukturyzacja.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Jest to najmniej sformalizowana procedura restrukturyzacyjna, w której to dłużnik przygotowuje propozycje układowe i przedstawia je wierzycielom. Po przyjęciu układu odpowiednią większością wierzycieli, dłużnik składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Zainicjowanie postępowania o zatwierdzenie układu jest możliwe, jeżeli suma wierzytelności spornych objętych układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. W tym postępowaniu dłużnik nie traci zarządu nad przedsiębiorstwem. W przeciwieństwie do innych postępowań restrukturyzacyjnych, nie zapewnia ono ochrony przed egzekucjami komorniczymi.

grafika_akapity.png

Wykorzystaj 100% możliwości jakie daje spółka z o.o. Sprawdź nasze książki, w których znajdziesz niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o.!

Przyspieszone postępowanie układowe

Podobnie jak w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe może zostać zainicjowane, jeżeli suma wierzytelności spornych objętych układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. Przy przyspieszonym postępowaniu układowym kontrolę nad czynnościami dłużnika sprawuje jednak nadzorca sądowy. Nadzorca sądowy przygotowuje także plan restrukturyzacyjny. Sąd powinien rozpoznać wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego w ciągu tygodnia od momentu jego złożenia. Samo postępowanie z założenia powinno trwać natomiast 2-3 miesiące.

Postępowanie układowe

Zasady postępowania układowego są podobne do przyspieszonego postępowania układowego. Nie przewiduje ono jednak instrumentów usprawniających jego przebieg. Zainicjowanie postępowania układowego jest możliwe także wówczas, gdy suma wierzytelności spornych objętych układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.

Postępowanie sanacyjne

W odróżnieniu od pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych, w przypadku postępowania sanacyjnego wobec dłużnika stosowane są działania naprawcze (np. redukcja zatrudnienia, możliwość odstąpienia od niektórych umów). Przy postępowaniu sanacyjnym zarząd nad spółką przekazywany jest co do zasady wyznaczonemu przez sąd zarządcy.

Potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu restrukturyzacji? Zapraszamy do kontaktu  z doświadczonymi doradcami z Kancelarii PragmatIQ, którzy wyjaśnią wszelkie kwestie z tym związane, a także kompleksowo przeprowadzą cały proces. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą.

Aleksandra Lipka


Aleksandra Oczkiewicz
Aleksandra Oczkiewicz
Radca prawny

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.