10/11/2022

Spółka z o.o. jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w związku z uzyskaniem przychodu. Powstaje jednak pytanie, czy każde rozporządzenie wypracowanym zyskiem powoduje powstanie obowiązku podatkowego. W niniejszym artykule wskazujemy czy przy przekazaniu zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy powstaje przychód podlegający opodatkowaniu.

Źródła kapitału zapasowego lub rezerwowego

Źródła kapitału zapasowego lub rezerwowego spółki z o.o. mogą być różne. Kapitał zapasowy lub rezerwowy może być tworzony nie tylko z zysków spółki, ale także z dopłat wspólników czy wpłat w związku z objęciem udziałów po cenie wyższej niż cena nominalna (tzw. agio).

Przekazanie zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie stanowi przychodu

Przekazanie zysku spółki na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników (ewentualnie z mocy postanowień umowy spółki) na inne niż kapitał zakładowy kapitały –  a więc na kapitał rezerwowy lub zapasowy – nie stanowi przychodu ani po stronie spółki, ani jej wspólników. W związku z tym takie przekazanie nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego.

grafika_akapity.png

Zastanawiasz się jak jest opodatkowana spółka z o.o.? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszych książkach, w których szczegółowo omówiliśmy prawo podatkowe spółki z o.o.

 

Opodatkowanie wypłat z kapitału zapasowego lub rezerwowego

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku podziału kapitałów między wspólników, jak również przekazania ich na kapitał zakładowy (niezależnie od sposobu powstania). Takie działanie powoduje po stronie wspólników powstanie przychodu z zysków kapitałowych. W przypadku osób fizycznych podlega on prawie zawsze opodatkowaniu.

Należy również pamiętać, że kwoty zysku przekazane na kapitał zapasowy czy rezerwowy mogą stanowić podstawę opodatkowania wspólników w sytuacji przekształcenia spółki z o.o. w spółkę nieposiadającą osobowości prawnej (niebędącą podatnikiem CIT). Przychodem w takiej sytuacji jest wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy. Wyjątkiem jest tutaj tzw. agio, które nie będzie stanowiło podstawy opodatkowania przy przekształceniu.

Szerzej o procesie przekształcenia spółki z o.o. piszemy w artykule Przekształcenie spółki z o.o. w inną spółkę – jak je przeprowadzić?

 

Rafał Szymkowiak

Michał Walczak


Wojciech Kaptur
Wojciech Kaptur
Doradca podatkowy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.