08/05/2023

13 października 2022 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą zasady utrwalania posiedzeń zarządu stały się dużo bardziej sformalizowane. Aby dowiedzieć się, jak aktualnie należy dokumentować obrady zarządu, przeczytaj nasz artykuł.

 

Uchwała zarządu – czy i kiedy jest potrzebna?

 

W większości przypadków członkowie zarządu mogą działać bez podejmowania uchwał, w oparciu o postanowienia umowy spółki czy regulaminu zarządu. Zdarzają się jednakże sytuacje, kiedy nie jest to możliwe. Podjęcie uchwały przez zarząd jest wymagane, gdy:

  1. działania członka zarządu przekraczają zakres zwykłych czynności;
  2. na działanie nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności nie wyraził zgody jeden z członków zarządu;
  3. wymóg podjęcia uchwały wynika z postanowień umowy spółki z o.o.

 

Więcej o funkcjonowaniu zarządu przeczytasz w artykułach: Czym jest zarząd w spółce z o.o.? oraz Zarząd spółki z o.o. – jakie ma uprawnienia i obowiązki?

grafika_akapity.png

Wszystko co musisz wiedzieć o spółce z o.o.! Sprawdź największe kompendium wiedzy – niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o.!

 

Posiedzenie zarządu spółki i jego protokół

 

Co do zasady, aby zarząd mógł powziąć uchwały konieczne jest odbycie posiedzenia zarządu. Do niedawna, wątpliwości budziła kwestia czy uchwały zarządu podjęte na posiedzeniu muszą być protokołowane i w jakiej formie powinien być sporządzony protokół. Wątpliwości te rozstrzygnęła październikowa nowelizacja Kodeksu spółek handlowych.

 

Przede wszystkim, uchwały zarządu są protokołowane, a protokół wymaga formy pisemnej.  Protokół ten powinien zawierać:

  1. porządek obrad
  2. imiona i nazwiska obecnych członków zarządu
  3. liczbę głosów oddanych na poszczególne uchwały
  4. ewentualne zdanie odrębne zgłoszone przez członka zarządu

 

Oprócz tego, do protokołu warto dołączyć listę obecności, a także wskazać wnioski, które nie zostały przyjęte.

 

Podsumowanie

 

Zarząd spółki z o.o. jest zobligowany do protokołowania każdego posiedzenia, podczas którego podejmowane są uchwały. Co więcej, w protokole tym, konieczne jest wskazanie porządku obrad, danych obecnych członków zarządu, liczby głosów oddanych na konkretne uchwały, a także ewentualnego zdania odrębnego, podobnie jak przy zgromadzeniach wspólników.

 

Konrad Sawczuk


Aleksander Gałek
Aleksander Gałek
Radca prawny

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.