05/05/2021


Spółka z o.o. to inaczej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Istotną cechą tej spółki jest ograniczenie odpowiedzialności jej wspólników.

Odpowiedzialność wspólników

Spółka z o.o. jako osoba prawna jest samodzielnym podmiotem praw i obowiązków, a zatem to spółka (a nie jej wspólnicy) odpowiada za wszelkie zaciągnięte przez spółkę zobowiązania. Co do zasady wspólnicy nie odpowiadają więc prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki, a ich odpowiedzialność ogranicza się do ryzyka utraty składników majątkowych, jakie wnieśli do spółki tytułem wkładu.

 

grafika_akapity.png

Zastanawiasz się nad przekształceniem firmy w spółkę z o.o.? Sprawdź nasze książki, z których dowiesz się krok po kroku jak poprawnie przekształcić firmę w spółkę z o.o.!

 

 

Odpowiedzialność członków zarządu

Członek zarządu co do zasady nie odpowiada za zobowiązania spółki z o.o. O wyjątkach od tej zasady możesz przeczytać w naszym artykule Czy członek zarządu spółki z o.o. odpowiada za jej zobowiązania?

Igor Dudkiewicz

 


Aleksander Gałek
Aleksander Gałek
Radca prawny

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.