14/11/2022

Spółka z o.o., jako podmiot posiadający osobowość prawną, oprócz podatku dochodowego może być również podatnikiem innych podatków, w tym m.in. podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym artykule wskazujemy kiedy spółka z o.o. zapłaci PCC.

Kto jest podatnikiem?

O tym, kto jest podatnikiem PCC, decyduje rodzaj czynności cywilnoprawnej, jaka w danym przypadku jest dokonywana. Przykładowo przy umowie sprzedaży podatnikiem jest kupujący, a przy umowie pożyczki – biorący pożyczkę. Z tytułu zawarcia umowy spółki z o.o. lub jej zmiany obowiązek podatkowy w zakresie PCC spoczywa na tej spółce. W związku z tym, w takim przypadku to spółka z o.o. będzie podatnikiem PCC (a nie jej wspólnicy).

Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli umowa spółki z o.o. została zawarta lub zmieniona w formie aktu notarialnego, to płatnikiem PCC jest notariusz. Wówczas to on odpowiada za zapłatę podatku do urzędu skarbowego. W sytuacji gdy spółka zostanie zawiązana i zarejestrowana przez Internet za pośrednictwem systemu S24, będzie ona obowiązana sama odprowadzić należny podatek od czynności cywilnoprawnych.

grafika_akapity.png

Zastanawiasz się jak jest opodatkowana spółka z o.o.? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszych książkach, w których szczegółowo omówiliśmy prawo podatkowe spółki z o.o.

 

Jakie czynności podlegają opodatkowaniu PCC?

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które zostały wymienione w ustawie o PCC. Do najważniejszych czynności dokonywanych z udziałem spółki z o.o., które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, zaliczyć należy:

  • zawarcie umowy spółki;
  • zmianę umowy spółki (w tym podwyższenie kapitału zakładowego czy przekształcenie w spółkę osobową, z wyjątkiem przekształcenia spółki z o.o. w inną spółkę kapitałową lub połączenia z taką spółką, wniesienia do spółki z o.o. wkładu w postaci przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części albo udziałów (akcji) spółki kapitałowej dających w niej większość głosów);
  • udzielenie pożyczki przez spółkę jej wspólnikowi (przy czym obowiązek uiszczenia podatku w tym przypadku ciążył będzie na wspólniku spółki);
  • zawarcie umowy sprzedaży i nabycie w jej wyniku składników majątku;
  • oddanie spółce rzeczy lub praw do nieodpłatnego używania;
  • ustanowienie hipoteki.

Należy szczególnie zaznaczyć, że poza zawarciem i zmianą umowy spółki z o.o. opodatkowaniu PCC w ogóle nie podlegają czynności cywilnoprawne w zakresie w jakim są opodatkowane VAT, a także zasadniczo czynności, w związku z dokonaniem których co najmniej jedna ze stron jest zwolniona z VAT oraz czynności cywilnoprawne realizowane pomiędzy członkami grupy VAT. Wyjątek stanowią umowy sprzedaży nieruchomości oraz udziałów i akcji. W tym przypadku nawet jeżeli ich sprzedaż podlega zwolnieniu z VAT bądź umowy te zawierane są pomiędzy członkami grupy VAT, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie znajduje zastosowania. 

Objęcie udziałów w sp. z o.o. powyżej wartości nominalnej

Udziały w spółce z o.o. nie zawsze są obejmowane po wartości nominalnej – mogą zostać także objęte po wyższej wartości. W takim wypadku nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów, o którą podwyższany jest kapitał zakładowy, przekazywana jest na kapitał zapasowy spółki (tzw. agio).

Zmianę umowy spółki z o.o. stanowi podwyższenie jej kapitału zakładowego. Przekazanie środków na kapitał zapasowy w związku z objęciem udziałów powyżej wartości nominalnej nie zostało natomiast wskazane jako czynność cywilnoprawna podlegająca opodatkowaniu PCC.

W związku z powyższym podstawę opodatkowania PCC przy objęciu udziałów powyżej wartości nominalnej stanowi wyłącznie wartość, o którą podwyższany jest kapitał zakładowy spółki. Nadwyżka przekazywana na kapitał zapasowy spółki (agio) nie podlega natomiast opodatkowaniu PCC.

Więcej o tzw. agio oraz o przekazaniu zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy piszemy w artykule Przekazanie zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy  spółki z o.o. – czy trzeba zapłacić podatek? 

Paulina Sandomierz

Michał Walczak


Wojciech Kaptur
Wojciech Kaptur
Doradca podatkowy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.