Co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z o.o. jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka ta, obok spółki akcyjnej i od 1 lipca 2021 r. prostej spółki akcyjnej, należy do spółek kapitałowych i posiada osobowość prawną.
Spółka z o.o. ma zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, może zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Podstawą jej funkcjonowania jest określony w umowie spółki kapitał zakładowy. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 5.000 złotych. Majątek spółki z o.o. stanowi odrębną masę od majątku jej wspólników.
Wspólnicy spółki z o.o.
W spółce z o.o. uczestniczą wspólnicy posiadający udziały odzwierciedlające przysługującą im część kapitału zakładowego. Wspólnikami w spółce z o.o. mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne (np. spółka akcyjna), jak i inne jednostki organizacyjne (np. spółki osobowe takie jak spółka jawna, czy spółka komandytowa). Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki swoim majątkiem osobistym, a jedynie tym, co wnieśli do spółki jako wkład.
Organy spółki
Cechą charakterystyczną spółki z o.o. jest obowiązkowe istnienie organów – zarządu oraz zgromadzenia wspólników. W spółce z o.o. co do zasady nie ma obowiązku powoływania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej jest obowiązkowe wyłącznie wtedy, gdy kapitał zakładowy przekracza 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu rady nadzorczej w spółce z o.o., przeczytaj nasz artykuł: Rada nadzorcza w spółce z o.o. – jakie ma zadania, kto może być jej członkiem?
Każdy z organów odgrywa w spółce inną rolę. Zarząd sprawuje funkcję wykonawczą oraz reprezentuje spółkę na zewnątrz. Zgromadzenie wspólników jest najwyższą władzą spółki i podejmuje decyzje w najbardziej istotnych sprawach określonych w przepisach i postanowieniach umowy spółki. Rada nadzorcza lub komisja rewizyjna sprawuje nadzór nad działalnością spółki.

Wszystko co musisz wiedzieć o spółce z o.o.! Sprawdź największe kompendium wiedzy – niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o.!
Powstanie spółki z o.o.
W chwili zawarcia umowy powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka z o.o. powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Umowa spółki musi zostać zawarta przez wspólników w formie aktu notarialnego lub też może zostać zawarta przez Internet, za pośrednictwem systemu s24.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada wiele zalet. O najważniejszych z nich możesz przeczytać w naszym artykule Jakie są najważniejsze zalety spółki z o.o.?
Zastanawiasz się, czy spółka z o.o. jest formą działalności idealną dla Ciebie? Skontaktuj się ze specjalistami Kancelarii PragmatIQ, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Zapoznaj się także z naszą ofertą i sprawdź, jak jeszcze możemy Ci pomóc!
Igor Dudkiewicz

Tomasz jest wspólnikiem w Kancelarii PragmatIQ, w której kieruje zespołem sporów korporacyjnych.
Z Kancelarią PragmatIQ związany jest od 2009 r., a więc od początku jej funkcjonowania. Tomasz zajmuje się doradztwem przy rozwiązywaniu sporów korporacyjnych. Ma doświadczenie zarówno w przygotowywaniu rozwiązań prawnych mających zapobiegać sporom, jak i w rozwiązywaniu powstałych już konfliktów m.in. doradzając jak skutecznie opuścić spółkę lub spłacić wspólnika.