19/05/2022

Dla przedsiębiorców działających w branży transportowej jedną z podstaw działalności jest licencja na transport międzynarodowy. Z naszego artykułu dowiesz się co dzieje się z licencją transportową w przypadku przekształcenia spółki lub przedsiębiorcy, który ją posiadał.

Zasada kontynuacji

Dzięki przewidzianej w k.s.h. zasadzie kontynuacji przy przekształceniu, zezwolenia, licencje, koncesje i uprawnienia przysługują co do zasady z mocy prawa spółce przekształconej. Licencja na transport międzynarodowy stanowi jednak wyjątek od tej zasady i nie przysługuje z mocy prawa spółce przekształconej. Niezbędne jest jej przeniesienie na spółkę powstałą z przekształcenia w drodze decyzji administracyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD).

Warto jednak podkreślić, że jeżeli spółka przekształcona wciąż spełnia ustawowe warunki uzyskania licencji, GITD ma obowiązek przenieść na nią licencję na transport międzynarodowy. Głównym wymogiem jest złożenie poprawnego wniosku, podobnego do tego składanego przy wydawaniu nowej licencji. Różnicą jest wysokość uiszczanej opłaty – ta za przeniesienie jest znacznie niższa niż ta za wydanie nowej decyzji.

grafika_akapity.png

Wszystko co musisz wiedzieć o spółce z o.o.! Sprawdź największe kompendium wiedzy – niemal 1000 pytań i odpowiedzi na temat spółki z o.o.!

Okres nowej licencji

Należy pamiętać, że nawet jeżeli pierwotna licencja wydana na podstawie dawniej obowiązujących przepisów miała obowiązywać 50 lat, to niestety praktyka GITD jest taka, że przenosząc uprawnienia z licencji po przekształceniu GITD wyda ją na 10 lat, co jest aktualnie maksymalnym okresem, na który możliwe jest wydanie licencji na transport międzynarodowy.

Obowiązujące regulacje unijne przewidują, że na obszarze UE licencje na transport międzynarodowy mogą być wydawane maksymalnie na 10 lat. Jednocześnie przepisy te stanowią, że nie dotyczy to licencji wydanych przed wejściem w życie aktualnego rozporządzenia unijnego. Jednakże GITD intepretując te przepisy, traktuje przeniesienie jak wydanie nowej licencji, a przekształcenie jak powstanie zupełnie nowego podmiotu. To stanowisko popierają niestety także sądy administracyjne (np. wyrok NSA z 29 października 2010 r., sygn.. II GSK 901/09)

Przekształcając spółkę posiadającą licencję transportową warto pamiętać o obowiązku złożenia wniosku do GITD, gdyż za brak licencji transportowej grożą kary finansowe.

O tym w jakich sytuacjach warto przekształcić się w sp. z o.o. dowiesz się z naszego artykułu W jakich sytuacjach warto przekształcić się w spółkę z o.o.?

Paweł Butkiewicz


Kacper Ziniak
Kacper Ziniak
Radca prawny

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.