Badanie sprawozdania finansowego spółki z o.o. – kiedy spółka ma obowiązek je przeprowadzić?

Każda spółka z o.o. może poddać przygotowane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności badaniu przez biegłego rewidenta. Niektóre spółki są jednak do tego zobligowane na mocy ustawy o rachunkowości.
Obowiązkowe badania sprawozdania przez biegłego rewidenta
Obowiązek badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta dotyczy spółek, które w poprzednim roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
- suma ich aktywów na koniec roku obrotowego przekracza równowartość 2,5 mln euro,
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy przekraczają równowartość 5 mln euro,
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wynosi co najmniej 50 osób.
Niezależnie od spełnienia powyższych kryteriów, należy pamiętać, że w przypadku połączenia badaniu podlega również sprawozdania finansowe spółek przejmujących i spółek nowo zawiązanych, sporządzane za rok, w którym nastąpiło połączenie, a także roczne sprawozdania finansowe spółek, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSR.

Zastanawiasz się jak jest opodatkowana spółka z o.o.? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszych książkach, w których szczegółowo omówiliśmy prawo podatkowe spółki z o.o.
Termin badania sprawozdania przez biegłego rewidenta
Sprawozdanie finansowe powinno zostać zbadane przez biegłego rewidenta w terminie 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego, tak aby możliwe było jego zatwierdzenie w ustawowym terminie.
Umowa z biegłym rewidentem
Umowa o badanie sprawozdania finansowego jest zawierana z biegłym rewidentem na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy. Należy pamiętam, że zawarcie umowo powinno zostać poprzedzone wyborem biegłego przez organ odpowiedzialny za zatwierdzenie sprawozdania finansowego. W przypadku spółki z o.o. wyboru biegłego rewidenta dokonuje zgromadzenie wspólników spółki.
Przekształcenie w sp. z o.o. a badanie biegłego rewidenta
Od 1 marca 2020 r. przekształcenie w spółkę z o.o. co do zasady nie wymaga udziału biegłego rewidenta. Wyjątek stanowi jedynie przypadek przekształcenia w spółkę z o.o. przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Tylko wówczas konieczne będzie wyznaczenie biegłego rewidenta i przygotowanie przez niego opinii w zakresie poprawności i rzetelności planu przekształcenia.
Paulina Mikołajczak


Paulina Sandomierz, Kacper Chachurski
